Site hızı, sayfaların yüklenme süreleri önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Hiç kimse sitesinin performansının düşmesini istemez. Yüksek performanslı, hızlı yüklenme süresine sahip siteler, zamanla yavaşlayarak istediğiniz performansı göstermeyebilir.

Zamanla büyüyen sitenizde kullanılmayan medya dosyaları, resimler veya kırık linkler sitenizde yavaşlamaya sebep olmakla kalmaz aynı zaman da sitenizin seo derecesini ve kullanıcı deneyimini de olumsuz etkiler.

Neden Bakım Yapmalısınız?

Web sitenizin hızı oldukça önemlidir. Çoğu ziyaretçi, yüklenme süresi 3 saniyeden uzun süren siteleri terk etmektedir. Hatta bir e-ticaret sitesine sahipseniz, ziyaretçiler yüklenme süresi kötü olan bir siteden, alışveriş yapma konusunda tereddütte kalacaktır. Ayrıca web sitenize bakım yapmak bir çok konuda fayda sağlayacaktır. Bunlardan bazıları,

  • Siteniz daha performanslı çalışacaktır.
  • Sitenizin Seo derecesi yükselecektir.
  • Sunucunuz da kullanılabilir depolama alanınız artacaktır.
  • Ziyaretçiler daha yüksek kullanıcı deneyimi yaşayacaktır.

1. Kullanmadığınız Eklentileri Silin

Eklentiler oldukça popüler olan ve bir çok konuda fayda sağlayan WordPress özelliklerinden biridir. Ancak kullanmadığınız eklentiler hem sunucunuz da yer kaplayacak hem de kaynak kullanımını arttıracaktır. Bu yüzden kullanmadığınız eklentileri silerek depolama avantajı ve daha fazla performans sağlayabilirsiniz.

2. Kullanılmayan Resimleri Temizleyin

Yazınıza eklediğiniz bir resim hoşunuza gitmeyebilir. Ya da daha sonra bu resmi farklı bir resimle değiştirebilirsiniz. Ancak eski resim hala kütüphanenizde durur. Kütüphaneniz de duran bu resimlerde sunucunuzun kaynağını kullanır. Bu yüzden kullanılmayan resimleri de silerek kaynak alanı açabilir sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

3. Spam Kullanıcıları Kaldırın

Eğer aboneliğe açık bir siteniz var ise spam için kayıt olan kullanıcılar da olabilir. Spam kullanıcıları, kaldırarak sitenizin performansının artmasına yardımcı olabilirsiniz.

4. Kırık Linkleri Düzeltin

Bozuk bağlantılar, hiç bir yere yönlendirmeyen, 404 hata sayfasına neden olan bağlantılardır. Bu bağlantılar URL’lerin yanlış yazılmasından veya daha sonra kaldırılıp/değiştirilmesinden olabilir. Kırık linkler önemlidir çünkü sitenizin Seo’sunu olumsuz etkilerler. 404 hata sayfası sitenizin düzensiz ve özensiz görünmesine de sebep olur.

5. Veritabanınızı Optimize Edin

Veritabanı, sitenize ait tüm içeriklerin depolandığı alandır. Sitenize ait içerikler, resimler veritabanı tarafından çağrılmaktadır ve tüm bilgiler burada tutulmaktadır. Sitenize içerik ekledikçe zamanla büyüyen sitenizin veritabanıda doğru orantılı olarak genişleyecektir. Yani sitenize gelen bir ziyaretçi bir bağlantıya tıkladığında, geniş veritabanından bilgiyi getirme süreside uzayacaktır. Bu yüzden veritabanı optimizasyonu önemli bir konudur. Bu yüzden gereksiz verileri kaldırarak sayfanızın yüklenme hızını arttırabilir ve daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra siteniz daha performanslı ve stabil olarak çalışacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu işlemler tek seferlik değil, belirli aralıklar ile kontrol edilerek yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here