SSL sertifikasının ne olduğunu, ne işe yaradığını diğer yazımızda detaylı olarak açıklamıştık. Bu konuda bilgi için SSL Sertifikası Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz. Web sitenizi kurdunuz ve sıra geldi SSL sertifikası seçmeye, elbette siteniz için en doğru SSL sertifikasını seçmeniz önem arz etmekte, o halde konumuzu detaylı olarak inceleyelim.

SSL Sertifikası Kullanmanın Yararları Nedir?

Eskiden SSL sertifikalarının sadece e-ticaret sitelerinde kullanılması gerektiği düşünülüyordu. Ancak günümüz de kişisel bir blog veya bir e-ticaret sitesi fark etmeden her sitede kullanılması tavsiye ediliyor. Aslında sadece tavsiye de değil bir nevi gereklilik arz ediyor diyebiliriz. Artık şunu biliyoruz ki Google, SSL sertifikasına sahip sitelerin sıralamasının yükseleceğini belirtiyor. Basitçe incelemek gerekirse;

  • Google sıralamanızı yükseltir.
  • Verileri şifreleyerek güvenli trafik akışı oluşturur.
  • Sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlar.

SSL sertifikası hakkında saydığımız bu üç özellik büyük öneme sahiptir. Bu yüzden tüm siteler için SSL sertifikasını tavsiye etmekteyiz.

Doğru SSL Sertifikası Nasıl Seçilir?

Web siteniz de SSL sertifikası kullanmaya karar verdiyseniz, bir çok SSL türünden hangisini seçmeniz gerektiğine değinelim. Öncelik web siteniz yorum ve iletişim formlarından oluşan bir blog mu? yoksa bir e-ticaret sitesi mi? Elbette SSL seçerken en temel etken sitenizin hangi alan da hizmet verdiğidir. SSL Sertifikalarının hepsi verileri şifreleyerek güvenli bir trafik oluşturur. Aralarındaki fark ise yüksek güvenlik seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

SSL sertifikası sonucunda siteniz adres çubuğunda ki “http” protokolü “https” olarak değişir. Bu değişim sitenizin SSL sertifikası ile şifrelendiğini ve güvenli olduğunu gösterir.

Öncelikle SSL sertifikalarını doğrulama düzeyine göre inceleyelim.

1. Dv – Domain Validation (Domain Doğrulamalı SSL)

DV Domain Validation, adından da anlaşılabileceği gibi domain doğrulamalı SSL türüdür. Doğrulama düzeyi en düşük SSL sertifikasıdır. Satış yapmayan, kişisel bloglar veya web siteleri için tercih edilebilir. Kurulumu hızlıdır ve herhangi bir belge gerektirmez. Ayrıca uygun fiyatı ile dünya’nın en çok tercih edilen SSL türüdür.

2. OV – Organization Validation

Organization Validation, SSL sertifikaları, şirketler, eğitim kurumları ve küçük e-ticaret siteleri tarafından tercih edilebilir. Bu sertifika türünde, başvurulan kurum vb. doğrulanır. Doğrulamak için bir takım belgeler gereklidir ve bu sertifikayı edinmek 3 iş gününe kadar sürebilir.

3. EV SSL – Extended Validation

En yüksek güvenlik sağlayan sertifika türüdür. Bu SSL sertifikası türünde şirketinizin adı, adres çubuğunda bulunan, yeşil barda görüntülenir. Prestiji ve güvenirliği yüksek en kapsamlı SSL sertifikası türüdür. E-ticaret siteleri, bankalar, devlet kurumları gibi yüksek kullanıcı verisi bulunduran siteler için tercih edilmesi gereken SSL türüdür.

Doğrulama türüne göre hangi SSL sertifikasını kullanmanız gerektiğini belirttik, şimdi ise kullanım alanlarını göre hangi sertifikayı seçmeniz gerektiğini inceleyelim.

1. Standart SSL Sertifikaları

Sadece tek bir web domaini kapsayan SSL sertifikası türüdür. Eğer tek bir siteniz var ise yeterli olacaktır. Ancak subdomain (alt alan adı) olarak kullanmak isteyen siteler için uygun değildir.

2. Multi-Domain SSL Sertifikaları

Multi-Domain, yani çoklu-domain SSL sertifikaları da isminden anlaşılabileceği gibi, birden fazla domainde kullanabileceğiniz SSL sertifikası türüdür. Özellikle EV-SSL gibi yüksek ve kurumsal SSL sertifikaları türlerinde, Multi-Domain SSL alarak fiyat avantajı sağlayabilirsiniz.

3.WildCard SSL Sertifikaları

WildCard SSL sertfikaları, subdomain kullanan web siteleri için uygundur. Eğer bir çok subdomain de SSL serfikası kullanmak istiyorsanız, Wildcard SSL alarak tüm subdomainleriniz de SSL sertifikası kullanabilirsiniz.

Tüm SSL sertifikaları, bir köprü görevi görerek, verilerin şifrelenerek iletilmesini sağlamaktadır. Önemli olan web sitesi hizmetinize uygun ürünü tercih etmek olacaktır. SSL sertifikaları müşterilerinizin güvenini kazanmanıza ve dönüşüm oranınızın artmasına da neden olacaktır. Artık doğru SSL sertifikasına karar vermekte zorlanmadan, web siteniz için uygun olan SSL türüne karar verebilirsiniz. Hala sorularınız var ise bizimle iletişime geçebilir bu konuda destek isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here