Bloglar, farklı konularıyla ciddi bir okuyucu kitlesine sahip platformlardır. Bu sitelerin en önemli özelliği, samimi bir üslupla sohbet havasında bazı konuları aktarmasıdır. Okuyucuların bloglara ilgi göstermesinin en önemli nedeni de zaten bu keyifli üsluptur. Bloglardan bazı bilgileri alırken, sıkılmadan keyifli bir anlatımla okumak, ilgi çekici bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak, kaliteli blog yazmak isteyenler bazı kurallara dikkat etmelidir. Bazı basit ip uçlarına riayet ederek, sizde mükemmel bir blog sitesine sahip olabilirsiniz.

 1- Özgün ve Kaliteli İçeriklere Sahip Olmak

 Bloglar hemen her konuda yazılabilir. Bir blog açmak istiyorsanız, bunun için istediğiniz her konuyu belirleyebilirsiniz. Fakat bunun tek bir şartı vardır. Üzerinde yazacağınız konuya ait özgün içerikler üretebilmek…

 Özgün içerikten kasıt, tamamen kendi ürettiğiniz yazılardır. Bunlar, başkalarının cümlelerini veya yazılarından alıntılarını içermemelidir. Eğer bir yerlerden alıntı yapacaksanız, bunun kaynağını göstermek zorunludur. Kopya içerikler bulunan siteler, arama motorları tarafından da hoş kabul edilmez. Blog yazarken bu, göz önüne alınmalıdır.

 2- Doğru Tema Seçimi

 Blogda özgün, kaliteli içerik elbette çok önemlidir. Fakat bir blogda her şey, özgün içerik demek değildir. Buna göre bloğun tasarımı da bir hayli değer taşır. Eğer görünümü kötü bir siteye sahipseniz, içerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, siteniz ziyaret göze hoş görünmediği için yeterince ilgi görmeyebilir. Bunu düzenlemek adına bloğunuz için sade, anlaşılır ve yazmak istediğiniz alana uygun bir tema seçmek oldukça önemlidir. Seçeceğiniz temanın kullanışlı ve sade olması, siteniz de yavaşlamaya sebep olmaması ve düzenli görünmesi gibi detaylar önemlidir.

 3- Yazım Kurallarına Dikkat Edin

 En yüksek kaliteli blog siteleri incelendiği zaman, yazım özellikleri de göze çarpmaktadır. Bloğunuzda özgün içerik üretmek ve mükemmel bir temaya sahip olmanın yanında yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Blogda samimi bir üslupla yazıyor olmanız, yazım kurallarını yok saymak demek değildir. Bağlaç olan de ve ki’nin ayrı yazımı, sözcüklerin Türkçe yazım kurallarına uygun yazılmasına dikkat edilmelidir.

 4- Seo Kurallarına Uygunluk

 Bir blogda üreteceğiniz özgün içerik yazıları mutlaka seo kurallarına uymalıdır. Uygulanan seo, bloğunuzun trafiğini arttırmak için oldukça önemlidir. Bir sitenin arama motorlarında görüntülenmesi, organik trafiğinin yüksek olmasına bağlıdır. Dolayısıyla seo için yazdığınız konuya ait anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekmektedir.  

 5- Site Hızı ve Düzeni

 Bir sitenin hızı ve düzeni, ziyaretçileri yakından ilgilendirmektedir. Hiç kimse, geç açılan bir sitede fazla kalmak istemez. Ayrıca blogdaki içeriklerin doğru kategoriler altında düzenlenmesi bir avantajdır. Böylelikle ziyaretçiler, aradıkları konuyu kategori başlıkları altında bulabilirler. Tüm bunlar bloğun düzeni için esastır. Bunlara dikkat edilerek yazılan bloglar, başarıya ulaşırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here