Bir web sitesi kurmaya karar verdiyseniz ihtiyacınız olan ilk şey bir alan adı yani sitenizin ismini belirlemek olacaktır. domain seçimi genellikle site oluşturmanın en kolay adımı gibi görünmekte ancak aradığınız domaini bulmak kimi zaman oldukça zor olmaktadır.

Domain almak için meric.net.tr adresinden dilediğiniz adresi aratabilir size uygun olan domaini bularak kayıt ettirebilirsiniz. Şimdi domain alırken dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım.

1. Sitenizin İçeriğine Uygun Bir İsim Bulun.

Ne tür bir web sitesi kurmaya karar verdiniz? Kişisel bir blog mu? yoksa mükemmel yemek tarifleri paylaşacağınız bir site mi? Elbette oluşturacağınız domainin,web sitenizin içeriğine uygun olması bir artı puan sağlayacaktır. Ancak şunu da bilmelisiniz ki doğru bir seo çalışması yapılmadan alan adı ne kadar içeriği yansıtsa da bu yeterli olmayacaktır.

2. Alan Adınız Kısa ve Akılda Kalıcı Olsun.

Domain seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. Mümkün olduğu kadar kısa kelimeler ve akılda kalıcı şekilde domain oluşturmalısınız ki sitenize uğrayan ziyaretçilerin aklında kalarak tekrar sitenize gelsinler. Mümkünse 12 karakterden daha kısa bir domain oluşturun.

3. Anahtar Kelime Araştırması Yapın.

Google arama trendlerini kullanarak hangi kelimenin ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu araştırın ve alan adınızı buna göre oluşturarak seo sıralamasına yardımcı olun. Bunun için Google Trend’i kullanabilirsiniz.

4. Benzer İsim ve Diğer Uzantıları da Alın.

Oluşturduğunuz domainin diğer uzantılarını da almanız faydalı olacaktır. Örneğin .com uzantılı bir domain oluşturdunuz diyelim. Oluşturduğunuz domainin popüleritesi arttıkça .net, .org gibi uzantıları da başka kişiler tarafından alınabilir. Bu durum kişisel bir blog için çok kritik değildir. Ancak isminiz de markalaşmayı düşünüyorsanız önemli bir ayrıntıdır.

Hatta bütçeniz elveriyorsa ve markalaşmayı düşünüyorsanız domaininizin benzer yazılışlarını da alabilirsiniz. Tüm bu domainleri kullanmanıza gerek yok sadece sizde bulunması yeterli olacaktır.

5. Sosyal Medya Hesaplarını Alabileceğiniz Domain Tercih Edin.

Eğer domaininizi sosyal medya hesaplarında da kullanıp, sosyal medyanın popülerliğini de kullanmak istiyorsanız. Aldığınız domainin sosyal medya hesaplarını da kontrol ederek boş olup olmadığından emin olabilirsiniz.

6. Tire (-) Kullanmaktan Kaçının.

Alan adınızı oluştururken tire kullanmak yerine birleşik yazmayı tercih edebilirsiniz. Eğer ille de kullanmak istiyorsanız. Tercihen bir tireden başka tire kullanmayın.

7. Kullanılmış Domain Alırken Dikkat.

Eğer kullanılmış bir domain alıyorsanız daha önce domainin ne amaçla kullanıldığını yani domainin sicilini araştırın. Bunun için çeşitli sorgu sitelerini kullanabilirsiniz. Eğer Google kara listesine girmiş bir domain alırsanız Seo açısından üst sıralara çıkmanız oldukça zor olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here