Domain yani Türkçe karşılığı ile Alan Adı bir web sitesinin internet üzerindeki ismi ve adresidir. Kullanıcılar bu adres olmadan web sitenize erişemezler. Şöyle düşünün eğer domain olmasaydı bir web sitesine girebilmek için sitenin IP adresini girmemiz gerekecekti ve bu akılda kalıcı olmayan, karmaşık bir yol olacaktı.

Örnek vermek gerekir ise bir web sitesinin IP adresi 192.168.2.1 olsun işte domain tam burada devreye giriyor biz bu adresi bilmeden sadece site ismini girerek örneksitem.com gibi kolayca siteye girebiliyoruz.

Domainler süresiz olarak satın alınamaz. 1 yıl ile 10 yıl arasında satın alınabilir. Ancak yenileme işlemleri ile bu süreyi uzatabilirsiniz. Alan adınızın akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilir olması oldukça önemlidir.

.Com .Net .Org Farkı Nedir?

Domainler sonlarında ki .com .net .org gibi uzantılarla sınıflandırılırlar;

.Com – Ticari amaçlı siteler için kullanılır ve en çok tercih edilen uzantıdır.
.Net – Genellikle bilgilendirme ve internet hakkında ki ticari amaçlı siteler için kullanılır.
.Org – Ticari olmayan siteler tarafından kullanılır. (Dernek gibi)

.Com ile Com.tr Arasındaki Fark Nedir?

Her ülkenin kendine ait uzantısı vardır Türkiye’nin alan adı uzantısı ise “tr” dir. “.Com.tr” uzantılı domainler ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Tarafından tescillenmekteydi ancak şuan da BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı) tarafından tescillenmektedir. “.tr” uzantılı domain alabilmek için bir takım çeşitli belgeler istenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here